Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 94-69

Ο Παναθηναϊκός ανεβάζοντας την απόδοσή του κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τη νίκη από τον Πανιώνιο με 94-69, στον αγώνα που έριξε την αυλαία του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» στο Ρέθυμνο. Οι «πράσινοι» κατέκτησαν και τον τίτλο στο τουρνουά με τρεις νίκες.

Ο Πανιώνιος ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο μισό με τον Αργύρη Πεδουλάκη να πραγματοποιεί αρκετές αλλαγές και να δοκιμάζει αρκετά σχήματα. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε (6-1, 2’10’’), διατήρησε το προβάδισμα (11-6, 3’20’’), παρέδωσε τα ηνία για ελάχιστο (17-18, 7’40’’), πριν βρεθεί και πάλι στο +3 (21-18), πριν Μπόγρης και Παππάς οδηγήσουν σε ένα σερί 11-0 τον Πανιώνιο για το 21-29 (12’13’’). Οι αλλαγές συνεχίστηκαν και για τις δύο ομάδες με τους δύο προπονητές να έχουν και πρόβλημα στους ψηλούς από το πρώτο δίλεπτο, αφού ο Άρμστρονγκ χρεώθηκε γρήγορα με τρία φάουλ, ενώ ο Μπόγρης με δύο από την άλλη πλευρά. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν, μείωσαν στον έναν πόντο (28-29, 13’30’’) με Ματσιούλις, Ούκιτς και Πάνκο. Λύσεις βρήκε και ο Πανιώνιος, ο οποίος κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα στην αναμέτρηση, φτάνοντας ως το +6 (33-39, 18’) με το ημίχρονο να κλείνει 37-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε τη σφραγίδα του Παναθηναϊκού και μόνο. Το επιμέρους 33-9 με τους «πράσινους» να μετράνε 6/9 τρίποντα είναι ενδεικτικά ως νούμερα για την εικόνα της αναμέτρησης. Το 37-41 του ημιχρόνου, έγινε 53-43 (24’50’’) με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να καθοδηγεί με μαεστρία, αλλά και να εκτελεί. Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο με τον Μάικ Μπράμος με τρίποντο να ανεβάζει το δείκτη στο +20 (68-48, 29’) και τον Ούκιτς να τον μιμείται για το 70-50 (30’). Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου η διαφορά έφτασε στο +22 από τον Άντι Πάνκο (30’30’’), στο +24 με κάρφωμα του Άρμστρονγκ (34’), στο +25 με τρίποντο από τον Μάικ Μπράμος (36’), στο +26 στον αιφνιδιασμό από τον Σκορδίλη (89-63, 38’), με την αυλαία να πέφτει με το τελικό 94-69.

Δεκάλεπτα: 21-22, 37-41, 70-50, 94-69

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 10, Πάνκο 8, Ματσιούλις 17, Αρμστρονγκ 8, Ούκιτς 11, Τσαρτσαρής 11, Διαμαντίδης 13, Κίτσεν, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης 8, Κόμματος 6, Σχορτσιανίτης 2, Χαραλαμπόπουλος

Πανιώνιος (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 5, Πέιν 2, Αθηναίου 6, Γκιμπς 9, Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας 2, Μπατής, Γιάνκοβιτς 8, Καββαδάς 6, Παππάς 10, Ντραγκίτσεβιτς 6, Μπούκερ 9, Μοτσενίγος

Ο Αργύρης Πεδουλάκης τόνισε μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Το πρώτο ημίχρονο όπως είχαμε πει δοκιμάσαμε κομμάτια της άμυνάς μας, τα οποία θέλουμε να δούμε και δεν παίξαμε πάνω στα στοιχεία του αντιπάλου. Ήταν περισσότερο για να "προπονηθούμε" εμείς, να τα δούμε στο βίντεο και να τα βελτιώσουμε. Στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαμε πιο δυνατά στην άμυνα και παίξαμε για να κερδίσουμε το παιχνίδι. Είχε διττό χαρακτήρα ο αγώνας για εμάς. Τεστάραμε κομμάτια της άμυνας στο πρώτο και είπαμε στο δεύτερο ημίχρονο ότι πλέον παίζουμε για τη νίκη. Δεν έχει να κάνει με την εικόνα, αλλά με αυτά που θέλαμε να κερδίσουμε από τον συγκεκριμένο αγώνα. Τα παιδιά βγήκαν με διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο. Όταν η άμυνα αρχίζει και σου βγαίνει, γίνεσαι και πιο επιθετικός. Είναι κάποια κομμάτια που πρέπει να δούμε και να βελτιωθούμε. Είχαμε πει και στα παιδιά ότι με το Ρέθυμνο και τον Πανιώνιο θα δούμε κάποια πράγματα και αυτό έγινε».

Σε ότι αφορά τη συνεργασία Ούκιτς – Διαμαντίδη τόνισε: «Κι εμείς ακόμη, και οι ίδιοι οι παίκτες, βλέπουμε τις λεπτομέρειες αρκετών από αυτούς. Πού τους αρέσει να παίζουν αριστερά ή δεξιά, τι είναι αυτό που τους ταιριάζει περισσότερο μέσα στο γήπεδο. Ο Ούκιτς είναι μαζί μας πέντε μέρες και δεν ξέρει τα αγωνιστικά χαρακτηριστικά των συμπαικτών του ακόμη. Δεν ξέρει αν σουτάρει κάποιος, ή προτιμά να πηγαίνει για ντράιβ, αν πιάνει την μπάλα ο ψηλός ή όχι, αν την πιάνει ψηλά ή χαμηλά… Είμαστε πολύ φορτωμένοι σε ότι αφορά τα πόδια των παικτών για παράδειγμα. Θα πρέπει να αποφορτίζονται σιγά σιγά, γιατί έρχονται οι αγώνες οι επίσημοι. Αύριο έχουμε ρεπό και από Τρίτη δουλεύουμε πια για τις επίσημες υποχρεώσεις μας. Να σημειώσουμε εδώ ότι ο Σοφοκλής είχε ένα μυικό σπασμό και ο Κίτσεν γύρισε λίγο το χέρι του σε κάποια φάση που έπεσε κάτω. Και μας έβγαλαν έξω από το πλάνο τα γρήγορα τρία φάουλ του Άρμστρονγκ. Εκεί έπαιξε ο Τσαρτσαρής πεντάρι και μας βοήθησε και ο Σκορδίλης».