Φιλική ήττα από την ΑΕΚ για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ

Με ήττα ξεκίνησε σήμερα (14/9) τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά "ΟΠΑΠ Basketball Tournament Νεόφυτος Χανδριώτης" στο κλειστό "Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία" ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, καθώς έχασε με 82-81 από την ΑΕΚ. Πρώτος σκόρερ των “πράσινων” ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 20 πόντους. Αύριο (15/9, 20.00) ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι FOX Τελ Αβίβ, η οποία σήμερα επιβλήθηκε της Χίμκι με 87-84.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 8-2. Οι “κιτρινόμαυροι” ξέφυγαν με 15-7 στο 6’ και έκλεισαν το δεκάλεπτο όντες μπροστά στο σκορ με 22-21. Οι “πράσινοι” προσπέρασαν με 23-22 στο 11’ και στο 16’ έκαναν το 40-33, ωστόσο το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 43-43. Το ματς παρέμεινε ντέρμπι και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (55-57 στο 24’), με την Ένωση να ξεφεύγει με 61-55 στο 25’. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπέρασε με 62-61 στο 27’ και με 69-63 στο 29’, πριν το 69-64 του 30’. Στο 34' η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 72-72 και στο 36' προσπέρασε με 77-72. Οι "πράσινοι" πήραν το προβάδισμα με 81-79 19'' πριν το τέλος αλλά τελικά ηττήθηκαν με 82-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-43, 69-64, 81-82

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Καλαϊτζάκης, Σακελλαρίου 3, Λάνγκφορντ 17 (6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λάσμε 10, Γκιστ 2, Τόμας 16 (7/11 σουτ), Παππάς 11 (5 ασίστ), Βουγιούκας, Λοτζέσκι 20 (6/7 τρίποντα), Παπαντωνίου.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Μωραΐτης 8 (6 ασίστ), Τσαλμπούρης 5, Γκρίφιν 4, Ματσιούλις 22 (8/11 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάντερ 14, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 6, Αγραβάνης, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 14 (6/10 σουτ), Ρόμπερσον 9 (4/5 σουτ).

Ο άμεσος συνεργάτης του Τσάβι Πασκουάλ, Ινίγο Θορθάνο, δήλωσε στο paobc.gr: “Ήταν ένα δύσκολο ματς απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Το έκανε ακόμη πιο δύσκολο για εμάς η απουσία έξι παικτών, που μας περιόρισε σημαντικά το ροτέισον. Ήταν ένα σκληρό ματς και η ΑΕΚ έπαιξε σχεδόν και στα 40 λεπτά άμυνα ζώνης, κάτι μη συνηθισμένο. Από την πλευρά μας προσπαθήσαμε και πολεμήσαμε μέχρι τέλους. Είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη στο τελευταίο σουτ, αλλά δεν τα καταφέραμε. Συνεχίζουμε... Έχουμε ακόμη δύο ματς εδώ, στην Κύπρο. Το σημαντικό είναι να παρουσιάσουμε βελτίωση σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Αύριο να είμαστε καλύτεροι σε σχέση με σήμερα και την Κυριακή ακόμη καλύτεροι”.

Αναφορικά με τους φίλους του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, που έδωσαν βροντερό “παρών” στις εξέδρες, ο κ. Θορθάνο τόνισε: “Τα λόγια είναι περιττά για τους φιλάθλους μας. Είναι πάντα δίπλα και αυτό έκαναν και σήμερα. Δεν σταμάτησαν λεπτό να φωνάζουν. Δίνουν πάντοτε το 100% και μας υποστηρίζουν με όλες τους τις δυνάμεις. Τους ευχαριστούμε πολύ”.