Φιλική νίκη επί της Μακάμπι FOX

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιβλήθηκε με 87-81 της Μακάμπι FOX Τελ Αβίβ στη δεύτερη μέρα του τουρνουά «ΟΠΑΠ Basketball Tournament Νεόφυτος Χανδριώτης» στο κλειστό «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία». Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 20 πόντους. Αύριο (16/9, 19.30) οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν την Χίμκι στην τελευταία ημέρα του τουρνουά.

Η Μακάμπι FOX Τελ Αβίβ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 9-2. Οι «πράσινοι» ανέβασαν… στροφές στη συνέχεια, στο 8’ ισοφάρισαν σε 18-18 και στο 9’ προσπέρασαν με 22-21, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 23-22 υπέρ των Ισραηλινών. Στο 14’ η Μακάμπι προηγήθηκε με 32-29, ενώ στο 16’ ξέφυγε με 37-31 και στο 19’ με 47-38.

Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του λαού μπροστά στο σκορ με 49-41, ωστόσο με την έναρξη της επανάληψης ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντεπιτέθηκε και στο 24’ προσπέρασε με 51-50! Το «τριφύλλι» ξέφυγε με 58-52 στο 26’, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το υπέρ του 63-60. Στο 32’ η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε… αέρα εφτά πόντων (69-62) και στο 35’ έφτασε στο +8 (78-70). Η Μακάμπι αντέδρασε και στο 37’ ισοφάρισε σε 78-78, ενώ το «τριφύλλι» προσπέρασε με 85-78 1,5 λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα. Τελικά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε στη νίκη με 87-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 41-49, 63-60, 87-81

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Καλαϊτζάκης 7 (1), Τόμας 9 (6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 20 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γκιστ 8 (10 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 18 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σακελλαρίου, Λάσμε 7, Παππάς 6, Βουγιούκας 2, Παπαντωνίου 10 (3).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Καλοϊάρο 1, Πάργκο 16 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Κέιν 13 (8 ριμπάουντ), Αβντίγια 7, Τάιους 8 (8 ρμπάουντ), Ο'Μπράιαντ 26 (4/6 τρίποντα), Ρέι 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σαχάρ, Μοραΐντι, Χαγιούν.

Ο άμεσος συνεργάτης του Τσάβι Πασκουάλ, Γιώργος Βόβορας, δήλωσε στο paobc.gr:

«Το πιο σημαντικό για εμάς σε ένα φιλικό τουρνουά όπως είναι αυτό και με δεδομένες τις ελλείψεις σημαντικών παικτών, είναι να παρουσιάζουμε αντίδραση και να μαθαίνουμε από τα λάθη του προηγούμενου αγώνα.

Σήμερα, επί 40 λεπτά παίξαμε βάσει πλάνου στην επίθεση και βελτιωθήκαμε σημαντικά στον τομέα των λαθών. Χθες, απέναντι στην ΑΕΚ είχαμε εννιά λάθη στην τελευταία περίοδο. Από εκεί και πέρα, δημιουργικά ήμασταν καλοί παρά τις απουσίες μας. Αμυντικά παρουσιαστήκαμε περισσότερο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο πρώτο αντιμετωπίσαμε προβλήματα. Αφού καταφέραμε να ελέγξουμε και το αμυντικό κομμάτι πήραμε τη νίκη, αν και βέβαια στα φιλικά παιχνίδια δεν αποτελεί αυτοσκοπό. Το σημαντικό, όπως προανέφερα, είναι ότι δείξαμε αντίδραση και κάναμε πράξη αυτά που είπαμε στην πρωινή προπόνηση σχετικά με τον χθεσινό αγώνα».