Πανιώνιος-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 67-88

Την 5η νίκη του έπειτα από ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικρατώντας εκτός έδρας του Πανιωνίου με 88-67. Πρώτοι σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκαν οι Ίαν Βουγιούκας και Κιθ Λάνγκφορντ με 12 πόντους.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 10-6, ωστόσο η αντίδραση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ υπήρξε άμεση για το υπέρ του 16-10 του 5ου λεπτού. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους "πράσινους" μπροστά στο σκορ με 28-20, ενώ στο 11' η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (20-31).

Στο 13' οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 31-26, όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 44-30 στο 16', ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 48-37. Το "τριφύλλι" διατηρούσε τα ηνία του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 25' βρέθηκε στο +16 (42-58), πριν το 66-51 του 30'. Στο 33' ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 74-55 και πήρε τη νίκη με 88-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 37-48, 51-66, 67-88

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 17 (3), Ντόρσεϊ 9, Μπέρι 10 (2), Χάρις 15 (4), Σίνγκλερ 6 (2), Καμαριανός, Δίπλαρος, Καμπερίδης, Τέιλορ 5, Γουντ 5 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 6, Καλάθης 10 (1), Λάσμε 9, Τόμας 10, Λάνγκφορντ 12 (1), Παπαγιάννης, Γκιστ 6, Παππάς 11 (3), Καλαϊτζάκης 1, Βουγιούκας 12, Αντετοκούνμπο 4, Λεκαβίτσιους 7 (2)