Εγγραφείτε στο Newsletter

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – FC Bayern Munich 77-67

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-FC Bayern Munich Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-FC Bayern Munich

Την 8η νίκη του έπειτα από 17 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague κατέκτησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικρατώντας με 77-67 της Bayern Munich. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Νικ Καλάθης με 14. Στο ημίχρονο της αναμέτρησης βραβεύτηκε πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας, ο θρυλικός Απόστολος Κόντος, διά χειρός Δημήτρη Γιαννακόπουλου και αποθεώθηκε από τους φιλάθλους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 6’ βρέθηκε να προηγείται με 15-9, ενώ στο 10’ πήρε διψήφια διαφορά πόντων (22-11). Στο 12’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 26-11, όμως στο 17’ η Bayern μείωσε σε 31-22. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 43-32, αλλά στο 22’ η γερμανική ομάδα μείωσε σε 45-39.  Στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέκτησε ξανά διψήφια διαφορά (49-39).

Η Bayern πλησίασε στους εφτά πόντους στο 29’ (56-49), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 59-50. Οι «πράσινοι» κρατούσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό καθ’ όλη τη διάρκεια του τέταρτο δεκαλέπτου (69-59 στο 34’, 73-63 στο 36’) και τελικά έφτασαν άνετα στη νίκη με 77-67.

Τα δεκάλεπτα:  22-11, 43-32, 59-50, 77-67.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 10, Παπαγιάννης 2, Λάσμε, Παπαπέτρου 18 (2), Παππάς 4, Γκιστ 13, Λεκαβίτσιους 1, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 14, Μήγοτλου 4

Bayern Munich (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς, Χομπς 3 (1), Κινγκ 3 (1), Κόπονεν 9 (1), Ραντόσεβιτς 5, Λούτσιτς 8 (1), Λο 5, Τζέντοβιτς 4, Γιόβιτς 2, Μπαρτέλ 7, Γουίλιαμς 21 (3).

ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ...
… O Ντεσόν Τόμας πραγματοποίησε μια εξαιρετική σεζόν 2018-2019 με την πράσινη φανέλα, έχοντας 10.5 πόντους και 3.8 ριμπάουντ κατά μέσο όρο στα 32 ματς που αγωνίστηκε στη Euroleague, ενώ στο πρωτάθλημα της Basket League είχε 13.3 πόντους και 4.7 ριμπάουντ κατά μέσο όρο σε 28 παιχνίδια;