Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – FC Bayern Munich 77-67

Την 8η νίκη του έπειτα από 17 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague κατέκτησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικρατώντας με 77-67 της Bayern Munich. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Νικ Καλάθης με 14. Στο ημίχρονο της αναμέτρησης βραβεύτηκε πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας, ο θρυλικός Απόστολος Κόντος, διά χειρός Δημήτρη Γιαννακόπουλου και αποθεώθηκε από τους φιλάθλους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 6’ βρέθηκε να προηγείται με 15-9, ενώ στο 10’ πήρε διψήφια διαφορά πόντων (22-11). Στο 12’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 26-11, όμως στο 17’ η Bayern μείωσε σε 31-22. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 43-32, αλλά στο 22’ η γερμανική ομάδα μείωσε σε 45-39. Στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέκτησε ξανά διψήφια διαφορά (49-39).

Η Bayern πλησίασε στους εφτά πόντους στο 29’ (56-49), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 59-50. Οι «πράσινοι» κρατούσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό καθ’ όλη τη διάρκεια του τέταρτο δεκαλέπτου (69-59 στο 34’, 73-63 στο 36’) και τελικά έφτασαν άνετα στη νίκη με 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-32, 59-50, 77-67.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 10, Παπαγιάννης 2, Λάσμε, Παπαπέτρου 18 (2), Παππάς 4, Γκιστ 13, Λεκαβίτσιους 1, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 14, Μήγοτλου 4

Bayern Munich (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς, Χομπς 3 (1), Κινγκ 3 (1), Κόπονεν 9 (1), Ραντόσεβιτς 5, Λούτσιτς 8 (1), Λο 5, Τζέντοβιτς 4, Γιόβιτς 2, Μπαρτέλ 7, Γουίλιαμς 21 (3).