Εγγραφείτε στο Newsletter

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Προμηθέας Πάτρας 87-76

Την 23η νίκη του έπειτα από 24 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ που επικράτησε με 87-76 του Προμηθέα Πάτρας στο ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Νικ Καλάθης με 19 πόντους, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου προσέθεσε ακόμη 16.

Με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων ζωής και επιτυχιών του μπασκετικού τμήματος του συλλόγου, στο ημίχρονο της αναμέτρησης, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βράβευσε δια χειρός Μάνου Παπαδόπουλου τον Γιώργο Καλαϊτζή για την πολύτιμη προσφορά του στην ομάδα.

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 3’ προηγήθηκε με 9-4 και στο 4’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ισοφάρισε σε 9-9. Το «τριφύλλι» προσπέρασε με 12-9 στο 5’, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 9’ να πάρουν το προβάδισμα με 18-12 και να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-14.  Στο 13’ οι Αχαιοί ξέφυγαν με 28-20, με τους «πράσινους» να «απαντούν» και να προσπερνούν με 38-30 πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 38-34. Ο Προμηθέας πλησίασε στον πόντο με την έναρξη του δευτέρου μέρους (44-43) με το «τριφύλλι» να προσπερνά με 55-43 στο 26’. Οι Αχαιοί μείωσαν σε 58-51 στο 28’ ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 60-55. Στο 32’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 66-65 και στο 35’ σε 72-71. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 77-71 στο 36’ και τελικά πήρε τη νίκη με 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 38-34, 60-55, 87-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 16 (4), Καλάθης 19 (2), Τόμας 13 (2), Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Γκιστ 4, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 5, Λεκαβίτσιους 4, Λάνγκφορντ 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 8 (1), Γερομιχαλός, Λίποβι 9 (3), Έλις 16, Μπράουν 19 (2), Σαλούστρος, Κασελάκης 9 (3), Γκίκας, Μέιερ 5 (1), Χολ 7 (1), Παρκς 3

ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ...
… O Ντεσόν Τόμας πραγματοποίησε μια εξαιρετική σεζόν 2018-2019 με την πράσινη φανέλα, έχοντας 10.5 πόντους και 3.8 ριμπάουντ κατά μέσο όρο στα 32 ματς που αγωνίστηκε στη Euroleague, ενώ στο πρωτάθλημα της Basket League είχε 13.3 πόντους και 4.7 ριμπάουντ κατά μέσο όρο σε 28 παιχνίδια;