Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Περιστέρι ΒΙΚΟΣ Cola 86-66

To 2-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης των Playoffs του πρωταθλήματος Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ που επικράτησε του Περιστερίου ΒΙΚΟΣ Cola στο ΟΑΚΑ με 86-66. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Νικ Καλάθης που πέτυχε και νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 13 ασίστ.

Με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων ζωής και επιτυχιών του μπασκετικού τμήματος του συλλόγου, στο ημίχρονο της αναμέτρησης, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βράβευσε δια χειρός Δημήτρη Γιαννακόπουλου τον Αργύρη Πεδουλάκη για την πολύτιμη προσφορά του στην ομάδα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 4’ βρέθηκαν να προηγούνται με 7-2. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» άμεσα και στο επόμενο λεπτό έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (7-7). Στο 6’ το «τριφύλλι» έκανε το 12-7, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-17. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέτυχε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά πόντων στο 13’ (32-19)με το Περιστέρι ΒΙΚΟΣ Cola να μειώνει σε 34-23 στο 15’. Οι «πράσινοι» πήραν… αέρα 18 πόντων στο 17’ (43-25) και έκλεισαν το ημίχρονο στο 52-34. Η διαφορά παρέμεινε στα επίπεδα των 20 πόντων (64-43 στο 26’) καθ’ όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 68-49. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 73-56 στο 33’, αλλά δεν πέτυχαν κάτι περισσότερο με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ να φτάσει άνετα στη νίκη (86-66), που ήταν και η δεύτερη στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 52-34, 68-49, 86-66

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 12 (1), Καλάθης 14 (2), Βουγιούκας 2, Τόμας 12 (1), Κιλπάτρικ 9 (1), Παπαγιάννης 7, Λοτζέσκι 2, Γκιστ 4, Καλαϊτζάκης 2, Μήτογλου 4, Αντετοκούνμπο 6 (1), Λάνγκφορντ 12 (2).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Μουράτος, Σκορδίλης 17, Βασιλόπουλος 11 (1), Γκρέι 8 (1), Καράμπελας 9 (1), Μπέντιλ 4, Ντάνιελ 8, Κάλαχαν, Σμιθ 3, Φλέμινγκς 6 (2).