Περιστέρι ΒΙΚΟΣ COLA - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 75-82

To 3-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης των Playoffs του πρωταθλήματος της Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου ΒΙΚΟΣ Cola με 82-75 και εξασφάλισε την πρόκρισή του για τους τελικούς. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 22 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν με 7-0, με τους «πράσινους» να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν σε 9-9 στα μισά του δεκαλέπτου. Το Περιστέρι ΒΙΚΟΣ COLA προσπέρασε με 12-9 στο 6’, όμως στο 8’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε το προβάδισμα με 14-12, ενώ στο 9’ ξέφυγε με 19-14. Το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους προηγούμενους με 21-14 ενώ στο 14’ πήραν… αέρα δέκα πόντων (20-30). Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με σερί 6-0 και μείωσαν σε 30-26 στο 16’ αλλά και πάλι το «τριφύλλι» βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει στο +10 (30-40 στο 19’), πριν το τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 40-36. Το ματς παρέμεινε αμφίρροπο και στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Περιστέρι ΒΙΚΟΣ COLA μείωσε αρχικά σε 43-40, ενώ στο 24’ προσπέρασε με 46-45. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 25’ να πάρουν προβάδισμα δύο πόντων (49-47), με τους «πράσινους» να παίρνουν τα ηνία με 53-52 στο 28’. Το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε το Περιστέρι ΒΙΚΟΣ COLA μπροστά στο σκορ με 56-55, ενώ στο 33’ ξέφυγε με 60-57! Με ένα επιμέρους 6-0 ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπέρασε με 63-60 στο 34’, όμως οι γηπεδούχοι πέτυχαν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με 67-63 στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα το «τριφύλλι» πάτησε... γκάζι και πήρε τελικά τη νίκη με 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 36-40, 56-55, 75-82

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 10, Βασιλόπουλος 8 (2), Γκρέι 11 (2), Καράμπελας 6 (2), Φλέμινγκς 10 (2), Αγραβάνης, Μπέντιλ 21, Ντάνιελ 9, Κάλαχαν, Σμιθ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 11 (1), Καλάθης 11 (3), Τόμας 7, Κιλπάτρικ 6 (1), Λοτζέσκι 22 (5), Γκιστ 6, Μήτογλου 4, Αντετοκούνμπο 2, Λάνγκφορντ 9 (2).