Με τη Fenerbahce Beko ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στον μικρό τελικό του 2ου «Τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος»

Τη Fenerbahce Beko θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (22/9, 15.45) ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στον μικρό τελικό του 2ου «Τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος», στη μνήμη του ιστορικού διοικητικού ηγέτη του Συλλόγου μας. Στον τελικό θα αναμετρηθούν το απόγευμα της Κυριακής (22/9, 18.00) η Maccabi FOX Tel Aviv με την AX Armani Exchange Milan καθώς επικράτησαν στους ημιτελικούς των «πράσινων» (71-82) και της τουρκικής ομάδας (75-79) αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν ξεκίνησε καλά το ματς και βρέθηκε να χάνει με 8-2 από την Maccabi FOX Tel Aviv στα πρώτα λεπτά. Το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε την «Ομάδα του Λαού» προηγούμενη με 24-20, ενώ στο 15’ η διαφορά έφτασε στο +11 για εκείνη (34-45), πριν το τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 54-45. H Maccabi FOX Tel Aviv είχε τον έλεγχο του ματς και στην επανάληψη κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 14ων πόντων (56-70). Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν στην τελευταία περίοδο αλλά τελικά δεν απέφυγαν την ήττα με 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 45-54, 56-70, 71-82

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 11 (1), Ράις 17 (2), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 10 (1), Παππάς, Μπεντίλ 3 (1), Μήτογλου 2, Ουάιλι 4, Καλάθης 5, Φριντέτ 15 (2), Μπράουν 2, Τζόνσον.

MACCABI FOX TEL AVIV (Σφαιρόπουλος) Μπράιαντ 11 (2), Γουίλμπεκιν 11 (2), Χάντερ 10, Κοέν, Αβντίγια 2, Ντόρσει 18 (3), Ντι Μπαρτολομέο, Γουόλτερς 9, Κοέν 7, Μπλακ 14, Ζούσμαν.