Εγγραφείτε στο Newsletter

2017-Πρωταθλητής Ελλάδας ο Παναθηναϊκός Superfoods

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός Superfoods Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός Superfoods Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός Superfoods
Πρωταθλητής Ελλάδας για 36η φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας 66-51 του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ στον πέμπτο τελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League (3-2 νίκες).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-3, με τους «πράσινους» να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν (12-12) στο 7’ και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 17-14 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 12’ ο Παναθηναϊκός Superfoods προσπέρασε με 21-19 και στο 18'; ξέφυγε με 34-23, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 36-27 υπέρ του «τριφυλλιού».

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και στο μετά πήραν... αέρα 21 πόντων (27-48), ενώ το φινάλε της τρίτης περιόδου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 57-37.

Το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε και αυτό στον Παναθηναϊκό Superfoods και μετά από προσωρινή διακοπή του αγώνα και εκκένωση του ΣΕΦ στο 38’, η ομάδα πήρε τη νίκη και κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-36, 37-57, 51-66

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 6 (2), Σπανούλης 9 (1), Γκριν 4, Μπιρτς, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 3 (1), Αγραβάνης 10 (2)

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 2, Τζέιμς 11 (1), Φελντέιν, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 3 (1), Ρίβερς 13 (3), Φώτσης 3 (1), Παππάς 10 (2), Μπουρούσης 8, Καλάθης 12 (2)