Maccabi Playtika Tel Aviv - Παναθηναϊκός AKTOR 85-83

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ηττήθηκε με 83-85 από τη Maccabi Playtika Tel Aviv στην τρίτη αναμέτρηση των PlayOffs της Euroleague, με τους Ισραηλινούς να προηγούνται πλέον με 2-1 στη σειρά. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 25 πόντους.

Η Maccabi Playtika Tel Aviv ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και στο 1’ βρέθηκε να προηγείται με 7-0. Ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 11-9 στο 5’ με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με διψήφια διαφορά πόντων στο 8’ (21-11). Στο 9’ οι Ισραηλινοί έκαναν το 23-11 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι πράσινοι μείωσαν σε 28-21 στο 13’ ωστόσο η Maccabi Playtika Tel Aviv πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά πόντων (32-21) στο 15’. Στο 16’ το «τριφύλλι» έκανε το 36-29 αλλά στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 41-29, πριν το υπέρ τους 44-29 του 18’. Ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε 46-37 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο η Maccabi Playtika Tel Aviv ξέφυγε με 54-39 στο 23’. Στο 24’ η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους (57-39) και στο 25’ έγινε το 57-44. Οι πράσινοι μείωσαν σε 64-56 στο 29’ αλλά το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 67-56.

Στο 32’ ο Παναθηναϊκός AKTOR πλησίασε σε 69-63, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι απέσπασαν διψήφια διαφορά πόντων στο 33’ (73-63). Στο 34’ η Maccabi Playtika Tel Aviv ξέφυγε με 78-65, οι πράσινοι μείωσαν σε 78-70 αλλά στο 36’ έγινε το 81-70.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 81-79 στο 38’ και σε 83-82 στο 39’, με τον αγώνα να έρχεται στα ίσα (83-83) 42'' πριν το τέλος. Η Maccabi Playtika Tel Aviv πήρε τη νίκη με 85-83.

Τα δεκάλεπτα:  23-11, 46-37, 67-56, 85-83

Maccabi Playtika Tel Aviv (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1), Γουέμπ 8 (1), Μπράουν 16 (2), Σόρκιν 6, Ντιμπαρτολομέο 2, Ριβέρο 8, Κοέν 3 (1), Νίμπο 22, Μπλατ 2, Κόλσον 13 (1).

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 9 (3), Σλούκας, Παπαπέτρου 17 (3), Γκραντ 6, Ναν 25 (5), Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 2, Μήτογλου 10 (2), Μαντζούκας.

Αταμάν: «Δεν πήραμε τη μπάλα στο τζάμπολ και στη συνέχεια χάσαμε το σουτ που θα μας έδινε τη νίκη»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Έργκιν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Maccabi Playtika Tel Aviv: «Δεν πήραμε τη μπάλα στο τζάμπολ, κάναμε ένα χαζό φάουλ στα 2” και στη συνέχεια χάσαμε το σουτ που θα μας έδινε τη νίκη και πλέον η Maccabi Playtika Tel Aviv έκανε το 2-1».

Ενώ συνέχισε σχολιάζοντας την… αλλαγή στην εικόνα της ομάδας τα τελευταία λεπτά του αγώνα: «Το παιχνίδι διαρκεί 40 λεπτά. Χάσαμε το τελευταίο σουτ για τη νίκη. Είμαι ικανοποιημένος με την ομάδα».

Σε ερώτηση για το τι προκάλεσε την κακή απόδοση και τι θα πρέπει να κάνουν οι πράσινοι στο επόμενο παιχνίδι, απάντησε: «Δεν παίξαμε καλά ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Πρέπει να ξεκινήσουμε καλύτερα στο επόμενο παιχνίδι.

Και ολοκλήρωσε λέγοντας: «Είναι δύσκολο να πω... Για μένα κόστισε και στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε καλό μπάσκετ.