Παναθηναϊκός AKTOR – Κολοσσός H HOTELS 96 - 73

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε άνετα του Κολοσσού H HOTELS με 96-73 στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντίνος Μήτογλου με 13 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο σκορ στο τρίτο λεπτό (6-6). Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 15-9 στο 5’ με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 26-26 στο 9’ σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός H HOTELS προσπέρασε με 29-28 στο 11’ με τους πράσινους να απαντούν με ένα σερί 8-0 για το 36-29 του 13’. Στο 16’ η διαφορά έφτασε στο +8 (41-33) για το «τριφύλλι», ωστόσο στο 18’ οι Ροδίτες μείωσαν σε 46-42, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με το σκορ στο 51-42.

Οι πράσινοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων στο 21’ (53-43), ενώ στο 22’ έγινε το 57-45. Στο 23’ ο Παναθηναϊκός AKTOR έφτασε στο +17 (62-45) και στο 26’ έγινε το 68-50, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 79-58.

Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό AKTOR να φτάνει σε μια άνετη επικράτηση με 96-73.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 51-42, 79-58, 96-73

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 9 (1), Μωραϊτης 4, Μπαλτσερόφσκι 8, Σλούκας 11 (2), Παπαπέτρου 11 (2), Γκραντ 4, Ναν 10 (2), Λεσόρ 4, Γκριγκόνις 10 (3), Ερνανγκόμεθ 8, Μήτογλου 13 (1), Μαντζούκας 4.
Κολοσσός H HOTELS (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 3 (1), Κολοβέρος 5, Παπαγιάννης 4, Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας, Μπιλλής 1, Καμαριανός 7 (1), Σίτου 19, Παπαδάκης 3 (1), Πόλεϊ 21 (4), Περάντες 10 (2).

Αταμάν: «Καλή νίκη για εμάς»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού  AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εντός έδρας αναμέτρησης με τον Κολοσσό H HOTELS: «Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο όπου κάναμε αμυντικά λάθη, παίξαμε καλό μπάσκετ με καλά ποσοστά στα δίποντα και στα τρίποντα. Δεν είναι εύκολο να δώσεις κίνητρο στην ομάδα ύστερα από μια μεγάλη νίκη στην Euroleague αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήραμε στα σοβαρά το παιχνίδι, μοιράσαμε το χρόνο συμμετοχής, ενώ μοιράστηκε και το σκοράρισμα. Ήταν μια καλή νίκη για εμάς».

Αναφορικά με τους τραυματισμούς των Αντετοκούνμπο και Βιλντόζα; «Δεν θα είναι έτοιμοι απέναντι στην Βιλερμπάν. Ίσως να είναι έτοιμοι για το ματς κόντρα στον Ολυμπιακό».