Ερνανγκόμεθ και Παπαπέτρου στην Καρδίτσα

Καρδίτσα Ιαπωνική - Παναθηναϊκός AKTOR 64 - 87

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επιβλήθηκε άνετα εκτός έδρας της Καρδίτσας Ιαπωνική με 87-64 σε αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ματίας Λεσόρ με 16 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 9-6 στο 3' και τον Παναθηναϊκό AKTOR να προσπερνά με 14-11 στο επόμενο λεπτό. Η Καρδίτσα Ιαπωνική πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 20-16 στο 7', ενώ το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 22-22.

Στο 13' οι πράσινοι προσπέρασαν με 25-24 και στο 14' οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία με 26-25. Το "τριφύλλι" έκανε το 29-26 στα μισά της δεύτερης περιόδου και στο 19' ξέφυγε με 38-32.Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό AKTOR προηγούμενοι με διψήφια διαφορά πόντων (32-42).

Στο 22' οι πράσινοι ξέφυγαν με 48-33 και στο 24' έκαναν το 51-33. Ο Παναθηναϊκός πήρε... αέρα 21 πόντων στο 25' (38-59), πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 65-49.

Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό AKTOR να φτάνει άνετα στη νίκη με 87-64.

Τα δεκαλεπτα: 22-22, 32-42, 48-65, 64-87

Καρδίτσα Ιαπωνική (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 7, Μπιουκάναν 13, Μενένγκα, Δίπλαρος 2, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας 2, Σάιμπερτ, Καμπερίδης 9 (3), ΜακΚάλουμ 13, Μακ 11 (3), Γιάνκοβιτς 7 (1).

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 12 (1), Μωραΐτης 4, Μπαλτσερόφσκι 9, Σλούκας 2, Παπαπέτρου 2, Λεσόρ 16, Γκραντ 8, Ναν 5 (1), Γκριγκόνις 5 (1), Ερνανγκόμεθ 6, Μήτογλου 15 (1), Μαντζούκας 3.

Αταμάν: «Πήραμε μία καλή νίκη και παραμείναμε στην κορυφή»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε: «H Καρδίτσα ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ επιθετικά και βρήκε πόντους τρέχοντας στον αιφνιδιασμό. Εμείς στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε πρόβλημα στην άμυνά μας, αλλά από τη δεύτερη περίοδο και μετά η εικόνα άλλαξε και με τη βοήθεια του Λεσόρ σε άμυνα και επίθεση καταφέραμε να βρούμε τις λύσεις που θέλαμε. Στη συνέχεια κάναμε το δικό μας παιχνίδι, γυρίσαμε τη μπάλα, παίξαμε καλή άμυνα... Πήραμε μια πολύ καλή νίκη γιατί είδαμε πως η Καρδίτσα είναι πολύ επιθετική στην έδρα της. Εμείς είχαμε συνεχόμενα παιχνίδια, αυτό της Παρασκευής και το σημερινό, κάτι που δεν είναι εύκολο. Είχαμε όμως την ευκαιρία να μοιράσουμε το χρόνο, να δώσουμε ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες μας, πήραμε μια καλή νίκη και παραμείναμε στην κορυφή στο ελληνικό πρωτάθλημα».