Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός AKTOR 71-65

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ηττήθηκε με 71-65 από τον Ολυμπιακό σε αναμέτρηση για την 29η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 17 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό AKTOR να προηγείται με 7-2 στο 4’. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-7 στο 6’ ωστόσο στο 8’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 14-7. Στο 9’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (7-17) υπέρ του «τριφυλλιού» σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-15 στο 12’, ενώ στο επόμενο λεπτό πλησίασαν στον πόντο (18-19). Στο 16’ ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 26-20, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 26-25 στο επόμενο λεπτό. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 33-33 με τους ερυθρόλευκους να ξεκινούν την επανάληψη με ένα επιμέρους 6-0 (39-33 στο 23’).

Στο 24’ ξέφυγαν με 42-35 ενώ στο επόμενο λεπτό πήραν διψήφια διαφορά πόντων (45-35). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 48-42 υπέρ του Ολυμπιακού και στο 31’ οι πράσινοι μείωσαν σε 48-47. Στο 33’ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 54-49 και στο 34’ έκαναν το 55-49. Οι πράσινοι μείωσαν σε 61-59 στο 37', ωστόσο οι ερυθρόλευκοι αύξησαν την απόστασή τους (67-60 στο 39') και έφτασαν στη νίκη με το 71-65.

Τα δεκάλεπτα: 7-17, 33-33, 48-42, 71-65

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4, Γκος 7 (1), Ράιτ 19, Κάνααν 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 5, Μπραζντέικις 3 (1), Παπανικολάου 9 (2), Πίτερς 11 (1), Πετρούσεφ 4, Σίκμα, Μακίσικ 6.

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μωραϊτης, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 7 (1), Παπαπέτρου 2, Γκραντ 8, Ναν 17 (4), Λεσόρ 11, Γκριγκόνις 7 (2), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 11 (2), Μαντζούκας.

Αταμάν: «Παλέψαμε μέχρι το τέλος, κάναμε λάθη δίνοντας εύκολους πόντους»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό: «Ήταν ένα τυπικό ντέρμπι, με όχι καλή ποιότητα για να το παρακολουθήσεις. Ο Ολυμπιακός έπαιξε πιο επιθετικά και άξιζε τη νίκη. Μπήκαμε καλά στο παιχνίδι και η στρατηγική μας ήταν πολύ καλή στην αρχή. Είχαμε πολλές ευκαιρίες να ανοίξουμε τη διαφορά, αλλά χάσαμε ελεύθερα σουτ. Μετά ήρθαν οι βοήθειες του Ολυμπιακού από τον πάγκο. Ο Μόουζες Ράιτ ήταν ο ήρωας του ντέρμπι για την ομάδα του, καθώς το να σκοράρεις 9/9 δίποντα απέναντι στην άμυνά μας είναι κάτι πολύ καλό για αυτόν. Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός είχε μεγαλύτερη βοήθεια από τον πάγκο. Εμείς, από την άλλη, είχαμε μόνο τον Σλούκα. Για εμάς είναι άσχημο γιατί σε μία μέρα που ο Γουόκαπ, ο Κάνααν και ο Φαλ δεν είχαν τις κανονικές τους επιδόσεις, χάσαμε το ματς. Σε αυτή την Euroleague δεν είναι εύκολο. Σε αυτό το γήπεδο παλέψαμε μέχρι το τέλος».

Και συνέχισε κάνοντας λόγο για τα play offs και την πιθανότητα ο Παναθηναϊκός AKTOR να αντιμετωπίσει τους ερυθρολεύκους: «Ως προπονητής μου αρέσουν περισσότερο τα εντυπωσιακά παιχνίδια. Αυτό το παιχνίδι δεν ήταν εντυπωσιακό, με όλο τον σεβασμό προς τον Ολυμπιακό που πήρε τη νίκη. Δεν προτιμώ να παίξω με τον Ολυμπιακό γιατί είναι πολλά παιχνίδια εναντίον τους. Έχουμε παίξει 6 παιχνίδια και αν δεν συμβεί κάποια έκπληξη θα παίξουμε και στα play offs στο ελληνικό πρωτάθλημα. Αλλά δεν είναι ώρα για υπολογισμούς. Η Maccabi είναι μία ομάδα που έρχεται με φόρα. Η Ρεάλ είναι η μόνη σίγουρη. Ο Ολυμπιακός είναι μία καλή ομάδα. Έχουμε ακόμα 5 ματς».

Εν συνεχεία, σχολίασε το ποσοστό της ομάδας στα δίποντα, λέγοντας: «Είναι λίγο έκπληξη για μένα, προετοιμάσαμε το παιχνίδι για να επιτεθούμε στο καλάθι όσο ο Φαλ ήταν εκτός, αλλά έγινε το ανάποδο. Κάναμε πολλά λάθη απέναντι στον Ράιτ και τον Πετρούσεφ, τους δώσαμε πολλούς εύκολους πόντους. Συγχαρητήρια στον Ράιτ, δεν είναι εύκολο να βάλεις τόσους πόντους απέναντι σε έναν από τους καλύτερους αμυντικούς της Ευρωλίγκας, όπως ο Λεσόρ».

Ο Εργκίν Αταμάν, ολοκλήρωσε το λόγο του, απαντώντας στην ερώτηση για το «βάθος» του Ολυμπιακού στη θέση ¨5¨:  «Μας έλειψε ο Αντετοκούνμπο, γιατί είναι ο δεύτερος σέντερ μας. Ο Χουάντσο δεν μπορώ να πω ότι δεν μας έδωσε κάποια πράγματα, σε κάποια ματς είχε συνεισφορά. Όμως σήμερα πλην του Σλούκα δεν πήραμε πράγματα από τον πάγκο».