Παναθηναϊκός AKTOR – FC Barcelona 89 - 81

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 89-81 της FC Barcelona στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 31η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 22 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς πρώτα του λεπτά με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 6-3 στο 3’ και τον Παναθηναϊκό AKTOR να προσπερνά με 7-6 στο επόμενο λεπτό. Στο 7’ η FC Barcelona ξέφυγε με 19-11 πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 23-20. Οι πράσινοι πήραν το προβάδισμα με 24-23 στο 11’, ωστόσο οι Καταλανοί έκαναν το υπέρ τους 27-24 στο 12’. Στο 14’ η FC Barcelona ξέφυγε με 32-24, ενώ στο 15’ η διαφορά έφτασε στο +16  (24-40). Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 46-34 και στο 24’ το «τριφύλλι» μείωσε σε 50-44.  Στο 25’ πλησίασε σε 52-47 και σε 54-53 στο 27’, ενώ στο 28’ προσπέρασε με 56-55.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 61-58 στο 29’ και να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 61-60.  Στο 32’ οι πράσινοι προσπέρασαν με 65-64 και στο 34’ ξέφυγαν με 73-68. Η διαφορά έφτασε στους δέκα πόντους στο 37’ (83-73) και στο +13 (89-76) στο 39’. Τελικά οι πράσινοι πήραν τη νίκη με 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-46, 60-61, 89-81

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 18 (2), Γκραντ 9 (1), Ναν 22 (2), Λεσόρ 13, Γκριγκόνις 8 (1), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 19 (1)
FC Barcelona (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Βέσελι 13 (1), Ρούμπιο 4, Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 12, Ερνανγκόμεθ 13, Λαπροβίτολα 6 (1), Αμπρίνες 12 (3), Πάρκερ 9 (1), Γιοκουμπάιτις 6.

Αταμάν: «Διπλή η νίκη μας»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με την FC Barcelona: «Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε καλά κάναμε λάθη, δώσαμε εύκολους πόντους, χάσαμε ριμπάουντ. Μιλήσαμε για αυτό στα αποδυτήρια. Στην τελευταία περίοδο επιτεθήκαμε εξαιρετικά με τον Σλούκα και τον Ναν όταν μπήκε στο ματς.

Στο ΟΑΚΑ έχουμε τη δυνατότητα να γυρίσουμε το παιχνίδι από το -16 κόντρα στην Μπαρτσελόνα που ήταν στη δεύτερη θέση μέχρι σήμερα, καθώς τώρα είμαστε εμείς.

Μπορεί να κερδίσαμε με οκτώ πόντους, όσους χάσαμε στην Ισπανία, αλλά στο goal average είμαστε στο +43 και είναι μεγάλο αβαντάζ ενόψει των τριών αγώνων που μένουν. Οπότε είναι σαν διπλή νίκη.

Παίξαμε μπροστά σε μια καταπληκτική ατμόσφαιρα και φτάσαμε σε μια μεγάλη νίκη. Τώρα έχουμε τρία παιχνίδια ακόμα και πάμε βήμα-βήμα»