ΠΑΟΚ Mateco - Παναθηναϊκός AKTOR 96-99

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 99-96 του ΠΑΟΚ Mateco στην Πυλαία στον δεύτερο προημιτελικό της Stoiximan Basket League και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 25 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 2' βρέθηκε να προηγείται με 9-4. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 11-10 στο 4' και στο 7' προσπέρασαν με 17-15. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους πράσινους μπροστά στο σκορ με 29-22, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 31-27 στο 13'.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έτρεξε ένα σερί 5-0 για το 36-27 του επόμενου λεπτού, ωστόσο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 37-36 στο 16'. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 49-44, όμως στο 23' οι πράσινοι προσπέρασαν με 53-49. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία στο 25' (57-53) και στο 29' ξέφυγαν με 65-57, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 67-61.

Ο ΠΑΟΚ πήρε διψήφια διαφορά πόντων  στο 33' (75-65) και στο 35' ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 81-75. Στο 38' οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 85-85 ενώ το τέλος της κανονικής διαρκείας του αγώνα βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 89-89 με αποτέλεσμα να υπάρξει παράταση.

Οι πράσινοι είχαν καλύτερες αποφάσεις στο έξτρα πεντάλεπτο και κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη νίκη στην προημιτελική φάση παίρνοντας το εισιτήριο για τους ημιτελικούς με 99-96.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 49-44, 67-61, 89-89, 96-99 (παρ.)

ΠΑΟΚ Mateco (Νερατζάκης): ΜακΝις 15, Φρίντρικσον 25, Μίκαλακ 16, Άλστον 15, Πόρτερ Τζ. 23, Τσιακμάς, Σχίζας, Τσαϊρέλης, Μαργαρίτης 2, Γουίλιαμς, Αρσενόπουλος, Σκουλαριώτης

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Βιλντόζα 7 (1), Γκραντ 19 (1), Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 9 (3), Μήτογλου 11 (1), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 2, Σαμοντούροβ, Παπαπέτρου 7 (1), Ναν 25 (3), Λεσόρ 15

Σερέλης: «Μερικά παιχνίδια έχουν ένταση και δεν το περιμένεις, αναγκαστήκαμε να παίξουμε πιο έντονο μπάσκετ»

Ο άμεσος συνεργάτης του Εργκίν Αταμάν, Χρήστος Σερέλης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εκτός έδρας αγώνα με τον ΠΑΟΚ Mateco:

«O ΠΑΟΚ έπαιξε για την ιστορία, ήταν πολύ καλός. Αναγκαστήκαμε να παίξουμε πιο έντονο μπάσκετ. Θέλαμε να έχουμε παιχνίδια για το Final-4, αλλά θέλαμε λιγότερη κούραση από τη σημερινή.

Μερικά παιχνίδια έχουν ένταση και δεν το περιμένεις. Ήταν ένα παιχνίδι δύσκολο διαιτητικά και οι δύο μπορούσαν να έχουν κάποια παράπονα. Δεν είναι κακό να υπάρχει ένταση. Πολλές φορές εκεί που δεν το περιμένεις, υπάρχουν τέτοια παιχνίδια».