Ο Παναθηναϊκός AKTOR κατέκτησε το Cedevita Tournament

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε της Anadolu Efes με 83-72 στον δεύτερο αγώνα του Cedevita Tournament στη Λιουμπλιάνα, κατοχυρώνοντας την πρώτη θέση του τουρνουά. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Τζέριαν Γκραντ με 14 πόντους.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν τον αγώνα με ενέργεια και βρέθηκαν γρήγορα στο 6-0, ενώ έπειτα από τρία λεπτά αγώνα οι δύο ομάδες ήταν στο 5-9. Η Anadolu Efes πλησίασε στον πόντο (11-10), όμως ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε και πάλι (16-11 στο 7’). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 26-14.

Η διψήφια διαφορά παρέμεινε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (30-20), μέχρι το 14όπου η Anadolu Efes είχε μειώσει σε 32-25, αλλά και 32-30 λίγο αργότερα. Το ημίχρονο έκλεισε στο 44-37 υπέρ της ομάδας μας.

Μετά την ανάπαυλα, ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR διατηρούσε σταθερά το προβάδισμά του με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 50-41 στο 25’. Στο 27’, οι πράσινοι έφτασαν ξανά σε διψήφια απόσταση (55-45), την οποία και… αναβάθμισαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (66-51).

Στο 35ο λεπτό, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έγραψαν το 77-56 βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη. Στο διάστημα που απέμεινε, η εικόνα του αγώνα δε διαφοροποιήθηκε και οι πράσινοι διπλασίασαν τα θετικά αποτελέσματα, κατακτώντας το Cedevita Tournament.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 44-37, 66-51, 83-72

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπράουν 10, Μωραΐτης, Σλούκας, Σαμοντούροβ 8, Παπαπέτρου 13 (1), Γκραντ 14 (3), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 13 (3), Ερνανγκόμεθ 7 (1), Μήτογλου 13 (1)

Anadolu Efes (Μιγιάτοβιτς): Μπομπουά 6 (2), Νουόρα 13 (1), Μπράιαντ 7, Όνσελ, Σμιτς 5 (1), Τόμσον, Τζόνσον 2, Πουαριέ 6, Οζντεμίρογλου 2, Χόλατζ, Οσμάνι 4, Οτούρου 18, Γιλμάζ, Γουίλις 9