Παναθηναϊκός AKTOR - Maccabi Playtika Tel Aviv 73-81

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ηττήθηκε από τη Maccabi Playtika Tel Aviv με 73-81 σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο ΔΑΚ Γλυφάδας "Μ.Λιούγκας", κεκλεισμένων των θυρών. Πρώτος σκόρερ των πρασίνων οι Τσεντί Οσμάν και Κέντρικ Ναν με 13 πόντους.

Η Maccabi Playtika Tel Aviv πάτησε καλύτερα στο παρκέ στο ξεκίνημα του αγώνα και βρέθηκε στο 8-2 στο 2ο λεπτό. Οι πράσινοι σε ένα διάστημα που επιχειρούσαν να βρουν ρυθμό, είδαν τον αντίπαλό τους να φτάνει στο 16-8, ωστόσο έκλεισαν το δεκάλεπτο με 17-21. Στη δεύτερη περίοδο και ανεβάζοντας την ένταση, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν πήραν προβάδισμα με 25-23 στο 12'. Στο 17' το σκορ ήταν 31-30 υπέρ του Παναθηναϊκού AKTOR, ενώ το ημίχρονο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες (36-36).

Με την επιστροφή, το τριφύλλι διατήρησε τα ηνία και στο 23ο λεπτό έφτασε στο 47-44. Μέχρι και το 16ο λεπτό, η διαφορά βρισκόταν στα ίδια επίπεδα (54-51), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-60 υπέρ της Maccabi Playtika Tel Aviv. Η συνέχεια του αγώνα δεν άλλαξε την εικόνα και η ομάδα του Όντεντ Κάτας πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 36-36, 57-60, 73-81

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Μωραΐτης, Σλούκας 1, Οσμάν 13 (1), Σαμοντούροβ, Παπαπέτρου 6, Γκραντ 3, Ναν 13 (1), Αντετοκούνμπο 11, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 10 (2), Μήτογλου 12 (2), Γιουρτσεβέν 4.

Maccabi Playtika Tel Aviv (Κάτας): Χορντ 8, Σίμονς 3 (1), Λόιντ 9, Μένκο 3 (1), Σόρκιν 11 (1), Μέιερ 7, Ρέιμεν 6, Ριβέρο 4, Κοέν, Ράντολφ 9, Γιοκουμπάιτις 7, Γουένιεν 7, Μπλατ 7.