Galatasaray – Παναθηναϊκός AKTOR 56-85

O Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 85-56 της Galatasaray σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Sinan Erdem Dome το βράδυ της Τρίτης (24/09). Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ήταν ο Ομέρ Γιουρτσεβέν με 15 πόντους.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησαν το παιχνίδι με περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και έφτασαν γρήγορα στο double score από τον αντίπαλό τους (12-6) και διατηρώντας το προβάδισμα έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 17-12. Ακολούθως, «έχτισαν» διψήφια διαφορά (32-21), την οποία οι γηπεδούχοι κάλυψαν φέρνοντας τις δύο ομάδες στα ίσια (34-34) για το ημίχρονο.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα με τον πίνακα του σκορ στο 25’ να δείχνει το 36-46. Το τριφύλλι προηγήθηκε με +13 (45-58) στο 30’ και στο τελευταίο δεκάλεπτο άνοιγε συνεχώς την «ψαλίδα» παίρνοντας τη νίκη με 85-56.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 34-34, 45-58,

Galatasaray (Σεκιζτσόκ): Λίβινγκστον Τζ. 8. Εφιανάγι Τζ. (11 (1), Καμπάτσα 4, Κάμινγκς 6, Γκεγίκ, Πάλμερ 14 (3), Ιζούντου 7, Αλισιάν, Αστάτσιο 6, Κοκσάλ.

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 6, Μωραΐτης 2, Οσμάν 12 (2), Σαμοντούροβ 2, Παπαπέτρου 10, Γκραντ 10 (2), Ναν 7, Λεσόρ, Γκριγκόνις 6 (1), Ερνανγκόμεθ 9, Μήτογλου 6, Γιουρτσεβέν 15.