Alba Berlin – Παναθηναϊκός AKTOR 77-87

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πέρασε νικηφόρα από την Uber Arena σε βάρος της Alba Berlin (87-77) σε αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 16 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 9-2, ενώ στο 7’ ξέφυγε με 19-7. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 26-17 και στο 13’ επανήλθε σε διψήφια διαφορά πόντων (25-35). Στο 16’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 37-32, όμως στο 17’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 42-32 και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 45-36.

Η διαφορά έφτασε στο +11 για τον Παναθηναϊκό AKTOR στο 22’ (38-49), με τους Γερμανούς να μειώνουν σε 49-42 στο επόμενο λεπτό. Στο 25’ η Alba Berlin πλησίασε σε 51-47 με τους πράσινους να απαντούν με ένα επιμέρους 5-0 για το 56-47 του 26’. Στο 28’ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στο καλάθι (54-56), ωστόσο στο 29’ το «τριφύλλι» έκανε το υπέρ του 62-54, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 62-57.

Στο 32’ η διαφορά επέστρεψε σε διψήφιο αριθμό (57-68), ενώ στο 33’ έφτασε στους 14 πόντους (57-71). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά ως τους 4 (75-79 στο 38’), αλλά ο Παναθηναϊκός AKTOR είχε εκ νέου την απάντηση, φτάνοντας στην τελική επικράτηση και σε ιδανική εκκίνηση στη regular season της EuroLeague για το 2024/25.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 57-62, 77-87.
Alba Berlin (Γκονζάλες): Σπανιόλο 8, Βέτζελ 6, ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 13 (3), Μάτισεκ 6 (1), Χέρμανσον 12 (1), Ολίντι 6, Κουμάντζι 8, Ράπικιου 2, Μπιν 5 (1), Γουίλιαμς 11 (3).
Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν 5, Σλούκας 10 (2), Οσμάν 5 (1), Γκραντ 10 (2), Ναν 16 (1), Λεσόρ 14, Γκριγκόνις 3 (1), Ερνανγκόμεθ 11 (3), Μήτογλου 5 (1), Γιουρτσεβέν 8.

Αταμάν: «Σε αυτό το σημείο της σεζόν, είναι σημαντικό να ξεκινάς με νίκη»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Alba Berlin: «Πιστεύω πως ελέγξαμε το παιχνίδι μέχρι τα δύο τελευταία λεπτά, όπου είχαν την ευκαιρία με το φάουλ στο τρίποντο του Ολίντι να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Στη διάρκεια του αγώνα υπήρχαν πολλές στιγμές όπου είχαμε τη δυνατότητα να «τελειώσουμε» το παιχνίδι, αλλά τους δώσαμε κάποια σουτ, όπως στον Γουίλιαμς που έβαλε τρία τρίποντα. Δεν καταφέραμε λοιπόν να «τελειώσουμε» το παιχνίδι όταν βρεθήκαμε στο +13. Σε αυτό το σημείο της σεζόν, είναι σημαντικό να ξεκινάς με νίκη. Πιστεύω πως μέρα με τη μέρα θα παίξουμε πολύ καλύτερα».