Παναθηναϊκός AKTOR – FC Bayern Munich 94 - 79

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 94-79 της FC Bayern Munich σε αναμέτρηση για την δεύτερη αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ματίας Λεσόρ με 22 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 10-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-8 στο 5’. Οι πράσινοι πήραν… αέρα δώδεκα πόντων (20-8) στο 8’ και στο 9’ έκαναν το 25-10, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 25-16. Στο 12’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 31-18 και στο 15’ πήρε διαφορά 17 πόντων (37-20). To πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 47-34, ενώ στο 23’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 57-38 .

Οι Γερμανοί πλησίασαν σε 61-51 στο 28’ και σε 64-55 στο επόμενο λεπτό, πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 66-58. Στο 34’ η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους (66-60) και στο 33’ έγινε το 70-65. Μέσα σε 1,5 λεπτό ο Παναθηναϊκός AKTOR κατάφερε να τρέξει ένα σερί 8-0 για το 78-65, ενώ στο 35’ ξέφυγε με 82-68. Τελικά οι πράσινοι έφτασαν στη νίκη με 94-79.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 47-34, 66-58, 94-79

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν 9 (1), Σλούκας, Οσμάν 5 (1), Παπαπέτρου 4, Γκραντ 11 (1), Ναν 17 (3), Λεσόρ 22, Γκριγκόνις 2, Ερνανγκόμεθ 12 (2), Μήτογλου 4, Γιουρτσεβέν 8.
FC Bayern Munich (Χέρμπερτ): Γουάιλερ-Μπαμπ 6 (2), Ντα Σίλβα 3 (1), Έντουαρντς 14, Βόιτμαν 6 (2), Νέιπιερ 8 (1), Καρτσένκοφ, Λούτσιτς 2, Ομπστ 6 (2), Μπράνκοβιτς 8, Μπούκερ 15 (1), Μάνταρ 11.

Αταμάν: «Συλλυπητήρια στην οικογένεια του Μπάλντοκ, ένας πολύ νέος άνθρωπος έφυγε ξαφνικά»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με την FC Bayern Munich: «Πρώτα από όλα να πω συλλυπητήρια στην οικογένεια του ποδοσφαιριστή της ομάδας μας (Μπάλντοκ), σε όλους τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού και γενικότερα όλους τους φιλάθλους. Ένας πολύ νέος άνθρωπος έφυγε ξαφνικά χθες βράδυ», είπε αρχικά για τον Μπάλντοκ και συνέχισε αναφερόμενος στο ματς:

«Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί στην άμυνα, πήραμε προβάδισμα, μοιράσαμε τη μπάλα, βρήκαμε πόντους στο transition. Ήμασταν σταθεροί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο σταματήσαμε να κυκλοφορούμε τη μπάλα σωστά, δεν είχαμε καλή προσέγγιση. Φυσικά είναι το ξεκίνημα της σεζόν και δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι για όλες τις καταστάσεις στην άμυνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο Γκραντ και Λορέντζο Μπράουν μας έδωσαν λύσεις στην άμυνα όταν τους βάλαμε στο παιχνίδι. Μπορεί ο Λεσόρ να ήταν MVP, αλλά να δώσω τα εύσημα και στον Χουάντσο που βοήθησε πολύ στα ριμπάουντ. Έχουμε πολύ καλό ρόστερ, αλλά το σημαντικότερο είναι να παίρνουμε νίκες κόντρα σε ομάδες με καλό ρόστερ.

Δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι και βάλαμε 94 πόντους. Ανησυχώ για τις άλλες ομάδες πως θα μας σταματήσουν όταν είμαστε έτοιμοι. Μέρα με τη μέρα θα είμαστε πιο έτοιμοι. Αν στη μέρα που δεν είμαστε έτοιμοι βάζουμε 94 πόντους, τότε τι θα γίνει όταν είμαστε».