Real Madrid – Παναθηναϊκός AKTOR 90-86

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ηττήθηκε με 90-86 από τη Real Madrid στην Ισπανία σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 23 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ματς με ένα 8-0, ενώ στο 4’ ξέφυγαν με 14-3. Στο 5’ η διαφορά έφτασε στο +14 για την ισπανική ομάδα (19-5) με τους πράσινους να μειώνουν σε 23-14 στο 7’. Η διαφορά επανήλθε σε διψήφιο αριθμό στο 9’ (28-17) πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 28-19.

O Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 32-26 στο 15’ και στο 18’ το σκορ έγινε 40-34. Οι πράσινοι πλησίασαν σε 40-36 στο 19’ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-38.

Στο 21’ το «τριφύλλι» μείωσε σε 43-41, ενώ στο 23’ έγινε το 50-48, με την Real Madrid να ξεφεύγει με 57-48 στο επόμενο λεπτό.  Η διαφορά επανήλθε σε διψήφιο αριθμό στο 26’ (59-48) και στο 28’ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 66-49. Ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 70-58 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και στο 31’ έκανε το 70-60.

Οι γηπεδούχοι πήραν… αέρα 16 πόντων στο 33’ (78-62), οι πράσινοι κατάφεραν να μαζέψουν ξανά τη διαφορά (78-71 στο 35'), αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω, γνωρίζοντας την ήττα εν τέλει στην Ισπανία (90-86).

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 43-38, 70-58, 90-86.
Real Madrid (Ματέο): Αμπάλδε 13 (3), Καμπάσο 19 (3), Ρατάν-Μέις 4, Γκονζάλες, Χεζόνια 7 (1), Μούσα 15 (3), Ντεκ 11 (2), Ιμπάκα, Ταβάρες 8, Γιουλ 8 (2), Εντιαγιέ 5 (1).
Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν, Σλούκας 3 (1), Οσμάν 13 (3), Παπαπέτρου 12 (1), Γκραντ 3, Ναν 23 (2), Λεσόρ 8, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 16 (4), Μήτογλου, Γιουρτσεβέν 8.

Αταμάν: «Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Real Madrid: «Η Real Madrid πήρε τον έλεγχο του ρυθμού στην πρώτη περίοδο. Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα, χαλαρά και της επιτρέψαμε να σημειώσει 28 πόντους. Μετά, χάσαμε την ισορροπία του παιχνιδιού. Προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο επιχειρήσαμε να μειώσουμε, αλλά δεν έφτανε.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Real Madrid έπαιξε καλύτερα και ξαναπήρε μια καλή διαφορά, εμείς από μέρους μας προσπαθήσαμε, αλλά δεν είναι εύκολο να επιστρέφεις όταν παίζεις εκτός έδρας. Γενικά, μπορώ να πω ότι είχαμε μόλις ένα κλέψιμο, που είναι πολύ κακό και δείχνει ότι δεν ήμασταν αρκετά επιθετικοί στην άμυνα. Κάναμε 8 λάθη. Σε κάποια κομμάτια του παιχνιδιού παίξαμε καλά στην άμυνα, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις δώσαμε πολλά επιθετικά ριμπάουντ στη Real Madrid κι έτσι χάσαμε».

Σε ερώτηση που του έγινε για τον χρόνο συμμετοχής του Λορέντζο Μπράουν: «Όχι, δεν είχε κάτι. Ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα, όταν δυστυχώς παίξαμε συνολικά πολύ άσχημα και βρεθήκαμε στο -11. Μετά πήγαμε στο ροτέισον που είχαμε πέρσι, με τον Γκραντ και τον Σλούκα στο "1". Δεν ήθελα να τον ξαναβάλω στο παιχνίδι, αλλά να δώσω περισσότερο ρυθμό στον Σλούκα.

Απόψε η Real Madrid έκανε σπουδαία δουλειά με τον Abalde, που έκανε σπουδαία δουλειά στην επίθεση και στην άμυνα άσκησε μεγάλη πίεση πάνω στον Ναν. Θέλαμε λοιπόν τον Σλούκα σε εκείνο το σημείο. Ήταν δύσκολο να χρησιμοποιήσουμε ταυτόχρονα στην άμυνα τον Μπράουν και τον Σλούκα. Ήταν μια επιλογή που είχε να κάνει με το παιχνίδι, όχι κάτι ιδιαίτερο».