Παναθηναϊκός AKTOR – ΑΕΚ Betsson 94 - 74

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 94-74 της ΑΕΚ Betsson στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan GBL. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Λορέντζο Μπράουν με 22 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και στο 4’ βρέθηκαν να προηγούνται με 10-4. Ο Παναθηναϊκός AKTOR αντέδρασε και στο 6’ προσπέρασε 13-10 και στο 8’ έκανε το 19-12. H AEK Betsson μείωσε σε 19-16 στο 8’, οι πράσινοι ξέφυγαν με 23-16 στο 9’, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-19.

Στο 14’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων (33-23) και στο 16’ έφτασε στο +16 (39-23). Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό AKTOR μπροστά στο σκορ με 49-29 και στο 22’ έγινε το 55-29. Στο 25’ η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους για τους πράσινους (64-34) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 72-40. Η ΑΕΚ Betsson μείωσε σε 78-62 στο 35’ πριν το φινάλε του αγώνα με 94-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 49-29, 72-40, 94-74

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 3 (1), Μπράουν 22 (4), Σαμοντούροβ, Παπαπέτρου 6, Γκραντ 11 (1), Ναν 12 (1), Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο 2, Γκριγκόνις 17 (2), Ερνανγκόμεθ 4, Μήτογλου 3.
ΑΕΚ Betsson (Σάκοτα): Γκρέι 4, Χαμπ 14 (2), Καράμπελας 2, Φλιώνης 2, Μπράις 14 (2), Κουζμίνσκας 11 (1), Νετζήπογλου 2, Κουζέλογλου 4, Γκόλντεν 16, Χέιλ 5 (1).

Αταμάν: «Παίξαμε πολύ καλά για τρεις περιόδους»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εντός έδρας αναμέτρησης με την ΑΕΚ Betsson: «Πιστεύω ότι παίξαμε πολύ καλά για τρεις περιόδου. Ήμασταν επιθετικοί στην άμυνα με τους βασικούς μας παίκτες και βρήκαμε πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό. Η ΑΕΚ είναι μια πολύ επικίνδυνη ομάδα επιθετικά, το έδειξε στα προηγούμενα παιχνίδια, αλλά εμείς παίξαμε πολύ επιθετικά στην άμυνα κι αυτό ήταν το κλειδί για εμάς. Στην τελευταία περίοδο, με τους νεαρούς παίκτες στο παρκέ, χάσαμε λίγο την ισορροπία και τους επιτρέψαμε να βάλουν 22 πόντους σε 5 λεπτά. Τότε επιστρέψαμε αμέσως στο βασικό μας σχήμα και πήραμε μία καθαρή νίκη. Είμαι ικανοποιημένος, γιατί οι βασικοί μας παίκτες έδειξαν απόψε καλή αμυντική συμπεριφορά κι αυτό είναι πολύ σημαντικό για το μέλλον.

Σε κάθε παιχνίδι του πρωταθλήματος κάνουμε rotation στους ξένους παίκτες. Σήμερα ήθελα να δώσω περισσότερα λεπτά στον Κώστα Αντετοκούνμπο για να δω την κατάστασή του. Για αυτό άφησα εκτός τον Ομέρ Γιούρτσεβεν».