Παναθηναϊκός AKTOR - Fenerbahce Beko Istanbul 76-81

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε εκτός έδρας της Fenerbahce Beko Istanbul (81-76) σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της EuroLeague. Πέντε παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Κέντρικ Ναν να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ του τριφυλλιού με 15 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε από νωρίς το προβάδισμα (7-10 στο 6') και με όπλο την εξαιρετική άμυνα που έπαιξε κατάφερε να τη διατηρήσει ως το τέλος της πρώτης περιόδου (15-21 στο 10'). Η Fenerbahce Beko Istanbul αύξησε την πίεση στο δικό της μισό, αλλά οι σωστές επιθετικές επιλογές των πρασίνων και τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας τούς βοήθησαν να χτίσουν το +10 (15-25 στο 11'), το οποίο λίγο αργότερα έγινε +12 (30-42 στο 18'). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό AKTOR στο +11 (35-46 στο 20').

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι Πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν να αποδίδουν εξαιρετικά στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να μην επιτρέψουν στους γηπεδούχους να πλησιάσουν περισσότερο από τους οκτώ πόντους. Το +14 (47-61 στο 28') ήταν η μέγιστη διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού AKTOR στην τρίτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε στο +8 (54-62 στο 30').

Στην τελευταία περίοδο, η Fenerbahce Beko Istanbul έβαλε συνεχόμενα περιφερειακά σουτ και πήρε το προβάδισμα (67-65 στο 34'). Ο Παναθηναϊκός AKTOR αντέδρασε και με τρία σερί μεγάλα σουτ επανήλθε σε θέση οδηγού (73-77 στο 39'), διατηρώντας το πάνω χέρι μέχρι την εκπνοή και φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-46, 54-62, 76-81.
Fenerbahce Beko Istanbul (Γιασικεβίτσιους): Μπάλντγουιν 14 (3), Μέλι 8 (2), Μέις 4, Χέιζ - Ντέιβις 3 (1), Μπιμπέροβιτς 16 (3), Χολ 7 (1), Γκούντουριτς 9, Κόλσον 11 (2), Μαριάνοβιτς, Μπιρτς 4.
Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Μπράουν 12 (2), Σλούκας 13 (3), Οσμάν 4, Γκραντ 9 (1), Ναν 15 (2), Λεσόρ 14, Ερνανγκόμεθ 2, Γιουρτσεβέν 12.

Αταμάν: «Ο Σλούκας έδειξε τα ηγετικά χαρακτηριστικά του»

Μετά από το τέλος του αγώνα, ο Εργκίν Αταμάν δήλωσε: «Πιστεύω ότι στις τρεις πρώτες περιόδους παίξαμε τέλειο μπάσκετ. Ελέγξαμε τον ρυθμό, παίξαμε έξυπνα, καταφέραμε να τρέξουμε σωστά το πικ εν ρολ. Στην άμυνα κάναμε σπουδαία δουλειά, ειδικά απέναντι στον Μπάλντγουιν. Στην τελευταία περίοδο δώσαμε έξτρα πόντους από επιθετικό ριμπάουντ στον Κόλσον, κάναμε λάθη, ηξ Φενέρμπαχτσε άρχισε να παίζει επιθετική άμυνα. Σε αυτό το σημείο κάναμε πολλά λάθη και χάσαμε τον έλεγχο. Η Fenerbahce Beko Istanbul κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι κι από το -13 να βρεθεί στο +5, που ήταν σημαντική διαφορά. Αλλά σε εκείνο το σημείο θεωρώ πως ο Σλούκας έδειξε τα ηγετικά χαρακτηριστικά του, βάζοντας δύο μεγάλα σουτ, που μας βοήθησαν να ξαναπάρουμε τον έλεγχο».